Kommande våraktiviteter

26/4  städar vi Morup! Vi är med på ”Håll Sverige rent” och städar  och sorterar skräpet som vi hittar. Vi har också skolgårdskväll tillsammans med Vitsippan och då kommer alla som kan och hjälper oss att ha fint på skolgården!

27/4 jobbar vi med EKO-tema. Då ska vi gräva i våra odlingslådor, sätta potatis i landet och ha orientering på eftermiddagen. En härlig dag!

28/4 åker åk 2-5 till Varbergs Museum för att titta på en utställning som heter ”Med saxen som pensel”. Den handlar om en kvinna som klipper jättestora siluetter i papper och vi ska också prova på att klippa! Sen ska vi  titta på de vanliga utställningarna om Halland och Bockstensmannen. Vi ska åka buss och ha matsäck och vara borta hela dagen! Spännande och roligt!
För mer info http://www.museumhalland.se/utstallning/med-saxen-som-pensel/

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

-

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-