Skolresa till Naturrum på Getterön

 På årets skolresa besökte vi Naturrum på Getterön där vi fick träffa Linnéa som visade oss hur vi använder kikaren och som följde med oss på fågelsafari. Vi fick bl.a. se vår största rovfågel havsörnen, grågäss med unge, skrattmås, gräsand och skedand.
Vi gick naturrundan där vi lärde oss om bl.a. humlor, bin och hur man kan sätta ut fladdermusholkar.
Vi tittade på den fasta utställningen där vi läste och såg på film om fåglar. Här fanns också stora tubkikare som vi kunde använda och titta på alla fåglar som fanns ute på reservatet och roliga kläder som vi kunde klä ut oss i.
Som avslutning hade vi en samling där vi spelade teater och  lärde oss om vår allemansrätt. En rätt som är unik och som vi ska vara väldigt rädda om. Tänk vilken tur vi har som fritt kan vistas ute i vår vackra natur!
 

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

-

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-