Massage och EQ Tema

De två sista dagarna före sportlovet  var det dags för det årliga Massage och EQ Temat. Vi lärde oss lite olika sätt att massera varandra på och vi utvärderade höstterminen och gjorde upp nya planer för en bra vårtermin tillsammans. Efter detta diskuterade vi vad vi kan göra för att få en bättre värld att leva i. På fredagen var det dags för olika samarbetsövningar i åldersblandade grupper.
På någon station skulle man forma ord med kroppen som redskap och sedan skulle man bygga en figur i lego och förklara, enbart med hjälp av sina egna ord, för kompisarna på andra sidan hur de skulle bygga för att det skulle se likadant ut.
På en annan skulle alla stå på ett rep och flytta sig efter olika instruktioner, till exempel efter när på året man var född. Kruxet var bara att man var tvungen att ha minst en fot kvar på repet hela tiden.
Vi hade två mycket händelserika och roliga dagar. Detta avslutades sedan med vår Myskväll.

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

-

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-