Julbord, julbad och julavslutning

På fredagen den 15 december dukade vi långbord uppe i matsalen och åt julmat, drack julmust och sjöng julsånger. Den sista skolveckan inleddes sedan med julpyssel i olika stationer på skolan och på eftermiddagen varvades träning inför avslutningen med film och annat. 
På avslutningsdagen åt vi tomtegröt och sjöng och firade tillsammans hela skolan före det årliga Julabadet. Vi badade, simmade, plaskade och dök. Vi hade helt enkelt en fantastiskt bra eftermiddag på Klitterbadet. Tack alla föräldrar som hade möjlighet att följa med.
I kväll ses alla barnen klockan 17.50 på skolan så att vi kan gå i ett gemensamt fackeltåg till kyrkan. Avslutningen börjar 18.00. En timme senare är det jullov!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

-

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-